Bazální stimulace

Základní informace

Co je bazální stimulace?

Bazální stimulace je koncept, který podporuje vnímání, komunikaci a pohybové schopnosti člověka. Tento přístup je zaměřen na osoby s těžkým postižením, které mají omezené možnosti komunikace a pohybu. Metoda vychází z předpokladu, že každý člověk má právo na podporu své individuality a důstojnosti, bez ohledu na jeho zdravotní stav.
 

Cíle bazální stimulace

Hlavním cílem bazální stimulace je vytváření příležitostí pro smyslové a pohybové prožitky. Tyto podněty pomáhají lidem s postižením rozvíjet vlastní schopnosti nebo alespoň udržet jejich stávající úroveň. Tento koncept má pozitivní vliv na kvalitu života klientů, protože umožňuje komunikaci a propojení s okolním světem.

Metody a přístupy

Bazální stimulace využívá různé techniky a aktivity, které stimulují jednotlivé smysly – dotyk, sluch, zrak, čich a chuť. Součástí terapie jsou také pohybové aktivity, například jemné otáčení těla, masáže nebo aplikace vibrací. Tyto podněty napomáhají zlepšit vnímání vlastního těla a okolního prostředí.

Bazální stimulace v Domově Duha

V Domově Duha je bazální stimulace nedílnou součástí péče o klienty. Naši pracovníci jsou speciálně vyškoleni k jejímu provádění a zajišťují, aby byla tato metoda uplatňována s respektem k potřebám a možnostem každého jednotlivce. Díky tomu je zajištěno, že klienti dostávají péči, která podporuje jejich fyzickou i psychickou pohodu.

Na základě úspěšně proběhlé supervize dne 15.2.2017 byl domovu udělen, respektive všem budovám námi poskytovaných služeb, certifikát "Pracoviště bazální stimulace" s garancí Mezinárodní asociace bazální stimulace. Supervize proběhla za účasti paní PhDr. Karolíny Maloň Friedlové, jedinou certifikovanou lektorkou konceptu Bazální stimulace v České republice.

Slovo ředitelky

Službu vybavujeme stále novými pomůckami, kterými můžeme uspokojit i ty náročnější potřeby uživatelů. Nově pořízenou pomůckou umožníme uživateli sledovat a vnímat jakýkoli obraz spojený se zvukem, a to v každém úhlu jeho pohledu (na zemi, stropu, boční stěně).

Můžeme tak uživateli i trvale upoutanému na lůžku umožnit vnímat (zrakem, sluchem) např. přírodu, zvířata, podívat se prostřednictvím PC aplikací např. do místa svého bydliště, promítnout video či snímky jeho rodiny a především zpříjemnit mu jeho chvíle.  Při výběru záznamů vycházíme především z biografie uživatelů.

Viditelný přínos konceptu v kvalitě života uživatelů nás motivuje v jeho dalším prohlubování a zavádění do péče u dalších uživatelů.

top